Digikamerasta kuvat albumiin nopeasti ja helposti

Internetissä digikuvien teettäminen paperikuviksi käy helposti, nopeasti ja halvalla. Laadussakaan ei ole moitteen sijaa.

Monella kuvavalmistajalla on internetissä kotisivut, joiden kautta voi lähettää digikameralla otettuja kuvia teetettäväksi kotikoneelta.

Päätimme kokeilla viittä yritystä. Kuvien kehittämisen jälkeen kuitenkin yksi, Kuvakulma, kertoi asiakkailleen lähteneessä sähköpostiviestissään, että kuvavalmistaja Ifi on ostanut Kuvakulman. Kuvakulman toiminta lakkaa, joten jätimme sen artikkelin ulkopuolelle.

Kuhunkin firmaan lähetettiin kymmenen eri olosuhteissa otettua kuvaa. Kahdeksan oli tarkoitus teettää digikoon uuteen muotikokoon, 11 x 15 senttimetriä, ja kaksi perinteiseen kymppikokoon, 10 x 15 senttimetriä.

Moni digikamera ottaa automaattisesti kuvia, joiden kuvasuhde on 3:4. Jos haluaa kymppikuvia, pitää kuvat rajata. Rajauksen voi tehdä itse tai antaa automaattiohjelman tehdä se.

Kuvat kotiin jo seuraavana päivänä

Moni nettikehittämö tarjoaa ainakin kaksi tapaa tilata kuvia: yksinkertaisen, peruskuvaajalle sopivan ohjelman ja vaativamman, pienen kikkailun mahdollistavan ohjelman. Ohjelma toimii joko internetissä tai se ladataan tietokoneelle firman kotisivuilta.

Ohjelmien käyttö on helppoa tai kohtuullisen helppoa ainakin niille, jotka ovat edes vähän tottuneita tietokoneen käyttäjiä. Tosin ohjelmissa on eroa. Osan logiikka on ensikertalaisenkin helppo oivaltaa, kun taas osan kanssa joutuu ponnistelemaan saadakseen kuvat lähetettyä eteenpäin.

Kuitenkin jo muutaman kuvatilauksen jälkeen alkaa helposti miettiä, miksi enää ikinä vaivautuisi viemään kuviaan liikkeeseen, sen verran vaivattomasti tilaus onnistuu netissäkin itselleen sopivana ajankohtana. Ja mikä parasta, posti kiikuttaa hyvälaatuiset kuvat kotiin parhaimmillaan jo seuraavana päivänä.

Lue koko juttu Kuluttajasta 4/2006.

Teksti: Anne Ignatius

Tulosta